Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Nízké Beskydy

Zpět

Nízké Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím Slovenska. Jejich součástí je Ondavská vrchovina (jedná se o chráněnou krajinnou oblast). Nejvyšším vrcholem Ondavské vrchoviny je Stebnická Magura vysoká 900 metrů. Její vrchol „zkrášluje“ více jak 80 metrů vysoký televizní stožár. Na řece Ondavě je vybudována vodní nádrž Veľká Domaša.

Létní dovolená v Beskydech umožňuje pěší turistiku Beskydy, cykloturistiky nebo rekreace u vody v Beskydech. Kromě sportovní turistiky je možno realizovat také poznávací turistiku na výletech Beskydy, sběr hub a lesních plodů. Jsou zde dobré lyžařské terény, které umožňují návštěvníkům využívat tuto oblast během zimní sezóny v Beskydech. Kromě nádherné přírody, čistého vzduchu, ticha a klidu nabízí pobyt v Nízkých Beskydech také možnosti pro aktivní odpočinek a regeneraci.

Ondavská vrchovina patří do oblasti Nízkých Beskyd. Pro pohoří s příkrovovo - vrásovou stavbou je typické střídání brázd či kotlin, tedy podélných depresí, které mnohdy vznikaly erózně denudačními procesy. Nejvyšším vrcholem Ondavské vrchoviny je Javorina (881 m)Povrch tohoto horského celku je z velké části pokryt lesy. Turistický cíl Bedkyd je na prvním místě známé lázně Bardejov a historické město Bardejov. Kromě 17 léčivých minerálních pramenů tady nalezneme zachovalé původní městské opevnění se třemi branami. Centrum města pak bylo vyhlášeno památkovou rezervací. O jeho významu svědčí i to, že se dostalo do seznamu světového dědictví UNESCO.

Hrad Zborov (Zborovský hrad) známý také jako hrad Makovica se nachází v Ondavské vrchovině, v severovýchodním Slovensku. Stojí cca 10 km od města Bardejov. Hradní kopec byl roku 1950 vyhlášen za národní přírodní rezervaci, což ho zařazuje mezi nejstarší chráněné území na Slovensku. Na Hrad Zborov se dostanete buď po červené turistické značce z centra obce Zborov (Cesta hrdinů SNP) a nebo z kraje obce po žluté turistické značce, která přichází od Bardejovských lázní. Pokud nejste milovníky horské turistiky v Beskydech, můžete si přijet v zimě zalyžovat do Beskyd. Jsou tu k dispozici beskydská lyžařská střediska s ubytováním například Lyžařské středisko v Beskydech to je vzdálené 18 km severně od Bardejova. K dispozici je 5 vleků a 3 svahy různé obtížnosti. Dostupné autem po celý rok. Nebo Lyžařské středisko s ubytováním Stebnícka Huta, to se nachází 17 km severně od Bardejova. Kromě klasického lyžování na 2 sjezdovkách jsou zde dobré podmínky i pro běžecké lyžování.

Na nejvýchodnějším cípu Slovenska je skryt poklad. Není zakopán a neskrývá se očím. Chrání jej odlehlost, samota a ticho. Bukovské vrchy. V této oblasti, která je součástí biosférické rezervace UNESCO, potkáte víc vlků a medvědů než lidí.  Bukovské vrchy spadají pod Národní park Poloniny, který byl vyhlášen 1. října 1997 a má rozlohu 29 805 hektarů. Park je zároveň součástí Chráněné krajinné oblasti Východní Karpaty, vyhlášené v roce 1977. Bukovské vrchy dělají svému jménu čest: lesy pralesovitého charakteru tvoří především porosty statných buků. I flóra je tu velmi bohatá. Bukovské vrchy nikdy neztratily své velké šelmy: svůj domov zde mají medvědi, rysové, vlci a divoké kočky. Od roku 2004 zde trvale žije stádečko zubrů evropských (bylo zde vypuštěno na svobodu osm zvířat z plzeňské zoo).

Je to jako brána do ráje. Uličské Krivé, Zboj, Nová Sedlica – tak se jmenují poslední vesničky na slovensko-ukrajinských hranicích, ztracené v divočině. Traduje se o nich, že jejich obyvatelé se o existenci druhé světové války dověděli až dlouho po roce 1940. V Nové Sedlici prý byly ještě v 50. letech 20. století všechny chalupy bez komínů a se slaměnými střechami. Nádherná, turisticky značená celodenní túra Beskydami je na nejvyšší vrchol Beskyd Bukovských vrchů – Kremenec (1221 m n. m.). Středně namáhavý výstup nám nabídne báječnou ochutnávku scenérií nejvýchodnějšího slovenského pohoří. Ručím vám za to, že vás ohromí Stužický prales!

Bukovské vrchy patří k jedněm z nejméně osídlených oblastí Slovenska a současně i málo navštěvovaným turistickým místem Slovenska. Turisté na dovolené v Beskydech, kteří zde však zavítají, na svou návštěvu budou určitě velmi dlouho vzpomínat. Idylická, téměř pohádková příroda, klid a málo lidí - to je deviza, kterou ocení všichni, kteří netouží po velkém ruchu a davech turistů. Najdete zde značené turistické cesty Beskydy pro náročnější túry i pro relaxační vycházky beskydskou přírodou. K ubytování v Beskydech můžete využít levné turistické hotely Beskydy, najdou se i místa určená pro táboření. V nejvýchodněji položené obci Slovenska - Nové Sedlici - nabízí ubytování beskydské penziony. V každém případě patří k turistickým oblastem Beskyd, které nabízí návštěvníkům velmi dobré podmínky pro rekreaci v Beskydech s rodinou a odpočinek jak v letních měsících, tak i v zimě. Vyznavači lyžování mají k dispozici četné upravené svahy s lyžařskými vleky, ale také zajímavé terény pro běžecké lyžování. Nejatraktivnější beskydská lyžařská oblast se nachází nedaleko polských hranic u obce Ruské. Lyžařské vleky a upravené svahy jsou také nedaleko vesnice Runina. Spokojeni budou určitě také milovníci cykloturistiky. Značené cykloturistické trasy Beskydy vedou krásnou krajinou a okraj Bukovských vrchů kopíruje Východokarpatská cyklomagistrála, která pokračuje přes Laboreckou vrchovinu až za polské hranice.

Schovat pozadí