Vimperské muzeum
Muzeum je umístěno v části zámku, který byl postaven na místě hradu ze 13. století. Poslední stavební úpravy zámku byly provedeny po požáru v roce 1857 posledními majiteli rodu Schwarzenberků. Nejstarší dochovanou stavbou je Vlčkova věž z poloviny 14. století.
Sklářství: první písemné zmínky o šumavském sklářství pocházejí z poloviny 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci, do té doby nejžádanější a nejkvalitnější. Ke slávě českého skla příspěl i Michal Müller z Helmbašské huti u Vimperka objevem křídového křišťálu. Mohutný rozvoj sklářské výroby na Vimpersku nastal v 19. století zásluhou Josefa Meyera - zakladatele firmy ve Vimperku a v Lenoře. Meyerovská produkce měla vysokou technickou a výtvarnou úroveň a čirá skla byla považována za nejlepší v Čechách.
Knihtisk: Vimperk se může pochlubit tím, že byl po Plzni druhým českým městem, kde se již v 15. stoletlí tiskly knihy. V roce 1484 se do Vimperka přistěhoval tiskař Jan Alacraw, vytiskl zde dvě knihy v latinském jazyce Samomluvy sv. Augustina a knihu Alberta Magna Summa de Eucharista Sacramento v krásné kožené vazbě a první česky tištěný kalendář na rok 1485 s názvem Minuci.Na tiskařskou tradici navázal až v roce 1855 Jan Steinbrener. Nejprve začali tisknout motlitební knihy a později kalendáře. Z jeho dílny pocházejí i miniaturn&iacut